Uygun Ayakkabıyı Bulmak: Koşu Ayakkabıları Kılavuzu

Right-shoe_large_1334932923
Size mükemmel uyacak bir çift spor ayakkabısı bulabilmek için kişisel koşma stilinizi öğrenin!

Rahat bir koşu ayakkabısı ayağınıza uygun olanıdır fakat bunu bulmak her zaman söylendiği gibi kolay değildir. Yürüme ve koşma şeklinizle ilgili bilimsel bir alan mevcuttur ve zamanınızın büyük bir kısmını bir çift ayakkabı içinde geçirdiğinizi düşünürsek, size mükemmel uyacak bir çift spor ayakkabısı bulabilmek için kişisel koşma stilinizi öğrenmek üzere göstereceğimiz çabaya değecektir.

"72 km’lik koşunun 45 km’sinde, yakında içecek masasında durmakta olan eşimden, bana ayak bakım setini getirmesini istedim. Bir zamanlar beyaz olan spor ayakkabımın dışının kan ile kıpkırmızı olmasının iyiye delalet olmadığını anlamıştım”. Bu İsveçli koşucunun deneyimi biraz aşırıya kaçsa da, koşu çevresinde ayağa tam uymayan ayakkabılar nedeni ile bu türde küçük korkutucu hikâyelere sık rastlanmaktadır. Çok sık duyulan ayak tırnaklarını kaybetmekten, insanın takatini kesici su toplamalarına kadar bu durumların bir çoğu (hepsi değilse de) doğru koşu ayakkabısının alınmasına bir parça zaman yatırımı yapmak sureti ile engellenebilir. Bu sizin yapmakta olduğunuz spora, kilonuza, yürüme stilinize ve pronasyonunuz (ayağın içe basması) ile üzerinde spor yapmakta olduğunuz zemine uygun ayakkabı demektir. Bu faktörlerden her birine ASICS Ayakkabı Danışmanında değinilmekte olup, bu sitede size ihtiyaçlarınıza uyacak ayakkabıyı bulmanın hızlı bir yolu sunulmaktadır.

1. Amaçlanan Kullanım

Bir mağazada bulacağınız ayakkabı çeşidi göz korkutucu olabilir, fakat sizin bunların çoğunu en baştan söz konusu ayakkabı ile ne yapacağınıza göre elemeniz ve seçeneklerinizi azaltmanız mümkündür. Yolda mı koşacaksınız yoksa belli bir amaçla inşa edilmiş bir parkuru mu kullanacaksınız veya belki de ormanda bir patikada koşmayı tercih ediyorsunuz? Bütün bu değişik yüzeyler farklı türde ayakkabı gerektirir. Diğer bir temel ayırım yarış ve eğitim için kullanılan ayakkabılar arasındadır.

2. Pronasyon Tipi
Pronasyon yürüdüğünüz veya koştuğunuz zaman ayağınızın nasıl döndüğünü anlatmak için kullanılan bir terimdir. Aslen ne türde olursa olsun spor ayakkabısı alırken ilk önce pronasyon tipinizi bilmeniz gerekir. Bu eğer uyulursa, kanamalı su toplamalarını ve benzeri sorunları engelleyecek türde bir bilgidir. Pronasyon tipiniz ayağınızın neresinde ve ne kadar desteğe ve tamponlamaya ihtiyaç duyduğunuzu belirler. Pronasyon tipinizin ne olduğunu, ayağınız üzerinde bir uzman yürüme şekli analizi yaptırmak sureti ile öğrenebilirsiniz. Bu konuda uzmanlaşmış birçok koşu mağazası bu hizmeti sunmaktadır. Bunun nasıl değerlendirildiğine dair detaylı fakat kolay anlaşılabilir bir kılavuz için lütfen Pronasyonu Anlamak kısmını okuyunuz.

3. Boyut: Uzunluk
Birçok insanın ayakkabı numarası açısından sabit bir fikri vardır. Fakat bununla birlikte, herhangi bir evrensel kılavuz bu konuda mevcut değildir ve ayakkabınızın numarası hala daha ne tipte bir çift aldığınıza bağlı olarak değişebilir. Ayakkabı numaranız açısından sabit fikirli olmayın ve aşağıda belirtilenleri unutmayın: ne kadar fazla koşarsanız ayağınızın o kadar alana ihtiyacı olacaktır. Siz daha uzun mesafe koştukça ayağınız da doğal olarak genişleyecektir. Bunun anlamı ayakkabıda ekstra yer olmasının akıllıca olacağıdır. Genel olarak, ayak başparmağınız ile ayakkabının ucu arasında bir parmaklık bir genişlik olması gerekir. Uzun mesafeli koşular için normal ayakkabı numarasına göre belki hatta bir numara daha büyük almanız bile gerekebilir. Siyaha dönmüş, çürümüş veya tırnağı düşmüş ayaklar, travmaya işaret eder ve ayak parmaklarının ayakkabının içine vurması sonucunda ortaya çıkarlar. Bu nedenle bu tür sorunlarınız oluyorsa ayakkabı numaranızı tekrar gözden geçiriniz.

4. Boyut: Genişlik
Ayağınıza uyum söz konusu olduğunda ayakkabınızın genişliği uzunluğu kadar önemlidir. İnsanlar her zaman mükemmel bir orantıya sahip olmazlar ve sıklıkla normalden daha geniş veya dar ayaklara sahiptirler. Ayakkabının genişliğinden dolayı problem yaşayanlar, ayakları ve ayakkabı arasında çok fazla sürtünmeye maruz kalacaklar ve bu da oluşan hareket nedeni ile su toplaması riskini doğuracaktır. Bu problemle geçmiş deneyimlerinizde karşılaştıysanız, o zaman özellikle daha geniş veya daha dar kalıpta bir ayakkabı almayı düşünün.

5. Ağırlık

Ağırlık iki şeye değinmektedir. Bunlardan birincisi koşucunun ağırlığıdır. Eğer ağır veya daha büyük yapıda iseniz o zaman fazlası ile destek sağlayan bir ayakkabıya ihtiyacınız olabilir. Diğer ağırlık olarak dikkate almamız gereken husus ayakkabının kendi ağırlığı ile ilgilidir. Genel olarak ayakkabıları kilometrelerce siz giyeceğiniz için (yani onları siz taşıyacaksınız)  ne kadar hafif olurlarsa o kadar iyidir. Ayağınızın sizi uzun mesafede desteklemesi gerekir ve bu nedenle ayakkabının sizinle beraber hareket etmesi gerekir; yani ayağınızda ağırlık oluşturması değil. İyi haber ise yeni materyaller geliştirildikçe ayakkabıların gittikçe hafiflediğidir.

6. Çoraplar
Ayakkabı satın alacağınız zaman bunları akşam vakti denemeyi tercih edin (ayağınız sabaha göre az da olsa daha büyük olduğunda) ve ayrıca ayağınızda koşu çorapları olsun. Bu konuda çok geniş bir yelpazede ürün mevcuttur. Koşu için özellikle tasarlanmış çoraplar ile ayakkabının içinde rahatlık hissi ve destek fazlası ile artacaktır. Ve hatta mesela  GEL-KAYANO çorapları çorapları gibi belli bir ayakkabı tasarımı ile eşleşen çorapları almak bile mümkün olabilir.

Ayakkabılar ve çoraplar bir arada nihai uyumu oluşturur ve ayağınız için sağlıklı bir ortam sağlarken ısıyı, sürtünmeyi ve nemi en aza indirger. Böylelikle rahatlığınızı artırarak sonuçta performansınızın artmasına neden olur.

Knowledge Article

View all articles