Spor Türleri  

Fiyata göre filtrele
Güreş (1 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Tarihi günümüzden çok daha eskilere uzanan bir spor dalı olan güreş, Mısır’da bulunan çizimlere göre binlerce yıldır yapılıyor. Ayrıca Uluslararası spor dalları arasında bulunan güreş sporu, 1904 yılından bu yana olimpiyatlarda bir kategori olarak yer alıyor.

Güreş sporuna gönül veren amatör ve profesyonel birçok sporcunun erkek güreş ayakkabısı ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler ise Asics koleksiyonunda yer alıyor. Güreş için gerek duyduğun yardımcıları Asics’te bulabilir, spor hakkında aradığın detaylı bilgiye yine Asics sayesinde ulaşabilirsin.

Güreş Nedir?

İki kişi tarafından gerçekleştirilen, belli kuralları olan ve temelde güç kullanarak rakibin sırtının yere getirilmeye çalışıldığı spor dalına güreş adı veriliyor. Bunun yanında dünyada iki tür güreşin varlığından söz ediliyor: Greko-Romen ve serbest stil güreş.


  • Greko-Romen tür güreşte, oyuncular kesinlikle ayaklarını kullanmıyor ve yalnızca belden yukarıdaki bölümü kullanarak rakibini alt etmeye çalışıyor.
  • Serbest stil güreşte ise vücudun tüm kısımları kullanılarak müsabaka gerçekleştiriliyor.


Ülkemizdeki geleneksel güreş stilinin serbest stile yakın olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak Greko-Romen stilde yarışan Türkiyeli sporcular da bulunuyor. Türkiye’de yaygın olarak yapılan geleneksel güreş türleri arasında ise aba güreşi, yağlı güreş, şalvar güreşi, karakucak güreşi sıralanıyor. Ayrıca ağırlık sınıflandırmasına göre dallarda yapılan müsabakalar, 48 kilogramdan 100 kilograma ve üstüne kadar devam ediyor.


Disiplinle yapılması gereken ve sert kuralları bulunan güreş sporunda oyuncuların sakal ve tırnak uzatmaları kesinlikle yasaklanıyor. Bunun dışında yağlı güreş harici hiçbir dalda cilde ürün sürülmüyor. Ek olarak, 10 puan öne geçmek veya rakibi tuş etmek suretiyle galibiyet elde ediliyor.

Güreş Hangi Ülkeye Ait?

Tarihi milattan önceye dayanan güreş, yalnız Türkiye’nin değil insanlığın ata sporu sayılıyor. Mısır’da, Türkmen devletlerinde, Hindistan’da ve Anadolu’da binyıllardır müsabakaları yapılan sporun tek bir ülkeye ait olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak yapılan çalışmalar, güreşi spor haline getiren en eski milletlerin Mısır’da, Yunan topraklarında, Orta Asya’da yaşadıkları düşündürüyor. Bu bağlamda Türklerin yanı sıra Mısırlıların ve Yunanların da güreş sporunun mimarları olduğunu düşünebilirsin. Ayrıca güreşin başka birçok türü yerel farklılıklarla; İran’da, Moğollar’da, İsrail’de, İsveç’te görüldüğünü not düşmeliyiz.


İnsanlığın kültürel mirası olan güreş sporunda Türkiye’nin başarıları, geleneksel sporun günümüzdeki değerini artırıyor. Hem tür çeşitliliği hem de sportif başarılar göz önüne alındığında güreşin en çok değer gördüğü ve gelenekselleştiği ülkelerden biri olarak Türkiye’nin adı dünya tarihine yazılıyor.

Güreş Sporuna Kaç Yaşında Başlanır?

Güç ve kondisyon gerektiren bir spor olan güreşe başlama yaşı eski kaynaklarda 14-16 olarak görülüyor. Ancak motor gelişimin %90’ının 12 yaşa dek tamamlandığı, sıcak iklim kuşağında yer alan ülkemizde çocukların erken geliştiği göz önüne alındığında 9-10 yaşlarında güreş sporuna başlanabileceği ifade ediliyor. Özellikle profesyonel güreş kariyeri düşünen çocuklar için velilerin antrenörler ile küçük yaşlardan bu yana temasta olması önem taşıyor. Kimi zaman önce başka spor dallarında kondisyon kazanması istenen çocuklar, fiziksel olgunluğa eriştiklerinde güreşe geçiş yapabiliyor.

Güreş Yaparken Nasıl Giyinmelisiniz?

Güreş yaparken sporcular oyunun türüne göre kıspet veya mayo giyebiliyor. Söz konusu uluslararası turnuvaların yapıldığı minder güreşi olduğunda sporcuların mayolarında ülkelerin amblemleri bulunuyor. Hafif ve metal içermeyen dizliklerin kullanıldığı spor dalında ayaklarda özel güreş ayakkabıları yer alıyor.


Ancak bu ayakkabıların herhangi bir erkek sneakers olduğunu düşünmemelisin. Görünüşü uzun mesafe nötr ayakkabı modellerini anımsatan güreş ayakkabılarında, onlardan farklı olarak uzun yaka kesimi kullanılıyor. Diğer taraftan, Matflex teknolojisinin kullanıldığı modellerde, havalandırma sağlayan iç taban da bulunuyor. Ayrıca sporculara konfor ve dayanıklılık sunan özel tasarlanmış güreş ayakkabılarının, çok hafif olması gerekiyor.


Asics birbirinden dayanıklı, şık ve konforlu güreş ayakkabısı modelleri ile seninle. Ayrıca Asics’in ortopedik ayakkabı çeşitlerini de koleksiyonda bulabilirsin. Dilediğin ürünü hemen sipariş verebilir, güreş sporu için ihtiyaç duyduğun ürünlere sahip olabilirsin.


back to top
Filtreler