Spor Türleri  

Fiyata göre filtrele
Tenis (180 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Orta çağdan günümüze kadar uzanan engin bir tarihe sahip olan tenis sporu, Fransa’da elle oynanan bir geçmiş içinde evrilerek bugünkü forma ulaşıyor. Günümüzdeki oyun, ilk kez İngiltere’de oynanıyor. Zaman içinde öyle yaygınlaşıyor ki olimpik sporlar arasında yerini alıyor. Bugün hemen her ülkede profesyonel birçok sporcu ve milyonlarca spor takipçisi bulunuyor.

Tenis Nedir?

Dünyanın en eski spor oyunlarından biri olan tenisin geçmişi 13. yıla dek uzanıyor. Günümüzdeki halini alması ise 19. yüzyılın sonunu buluyor. Ancak popülerleşmesi için 20. yüzyılın ilerlememiz gerekiyor. Günümüzdeki formuyla; kişilerden veya takımlardan oluşan tarafların, bir file ile bölünmüş sahada, raketlerle topa vurmak suretiyle oynadığı oyun tenis adını alıyor. Mücadele sırasında ortadaki fileye değmeden topu karşı sahaya atma çabası yaşanıyor.


Hızın, dengenin, strateji, dayanıklılık ve kondisyonun önemli olduğu spor, çok sayıda kuralı ve karmaşık yapısıyla kendi hayranlarını yaratıyor. Bugün birçok federasyon ve organizasyon tarafından uluslararası turnuvalar düzenleniyor ve nefes kesen karşılaşmalar gerçekleşiyor.

Tenis Malzemeleri Nelerdir?

Gerekli teknik malzemeler arasında şunlar yer alıyor:

  • Raket: En önemli ekipman olan raket, sporcular için adeta bir el görevi görüyor. Oyuncunun yaşı, boyu, vücut tipi, dengesi gibi birçok göstergeye dayanarak seçilen raketlerin sporcuyu yormaması, bileği zorlamaması ve sporcuya keyif vermesi gerekiyor. Raketin uzunluğu, ağırlığı, kavrama noktası, şekli, ipleri seçim sırasında önem taşıyor. Başlangıç düzeyi için 105-110 kafa ölçüsü, 250-300 gram kodrajlı ağırlık uygun görülüyor. Yetişkinler orta ağırlıkta, geniş tutma saplı raketleri tercih ederken çocuklar kısa ve hafif modelleri seçiyor.
  • Tenis topu: Oyun için gerekli temel ekipmanlardan olan toplar, çok farklı çeşitler bulunduruyor. Doğru servis atmak için doğru tenis topuna sahip olmak büyük önem taşıyor. Basınç, sertlik, ağırlık ve materyal özellikleri değişen topların seçiminde mutlaka bir uzman desteği almak önemli.
  • Sporcu çantası: Sporcuların eşyalarını kolaylıkla taşımasını sağlayan ürünler arasında sırtta ve elde taşınan alternatifler bulunuyor. Bütün ekipmanları alacak büyüklükte olması gereken ürünler, geniş boyutlarıyla hayata konfor katıyor.
  • Tenis kıyafetleri: Sporcunun hareket kabiliyetini kısıtlamayan kıyafetler arasında yakalı tişörtler, tenis eteği ve şortları, elbise ve çorapları bulunuyor. İdeal bir tenis kombininde bileklikler, bandajlar da olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Oyun sırasında hava transferi sağlayan, nemi emen ve kullanıcının hareket özgürlüğünü destekleyen kıyafetler yüksek performansa yardımcı oluyor.
  • Grip: Raketlerin sap bölgesinin kalınlığını ifade eden grip, iyi tutuşu sağlayan bir yapışkan.
  • Raket koruyucular: Raketin baş çevresini sararak koruyan tenis malzemesi olan raket koruyucu, kodraj deliklerinin toplanmasına engel oluyor. Ayrıca koruyucu sayesinde kodraj telleri daha geç yıpranıyor.
  • Erkek ve kadın tenis ayakkabısı en önemli tenis malzemeleri arasında yer alıyor. Çok yönlü hareketlerin, ani sıçrama, koşma adımlarının olduğu oyunda sık tekrarlar ve ani duruşlar ayakkabıların çok daha dayanıklı olmasını gerektiriyor. Ayrıca şok emicilik ve yer tutuş özellikleri de sporcular için büyük önem taşıyor.


Sporcuların en önemli destekçisi olan ayakkabılar, Asics güvencesiyle seninle. Dünyanın en ünlü sporcuların tercihi olan Asics ürünlerinde birçok teknoloji bir arada bulunuyor. Örneğin, ayağa binen yük Gel teknolojisi sayesinde tabana eşit yayılıyor. Yastıklama etkisinde mükemmeli sağlayan ayakkabılar, FlyteFoam orta tabanla hafiflik vadediyor. Ayrıca DuoMax Support destekler şok emiciliği garanti ediyor. Trusstic System ayağın yapısal bütünlüğünü korurken IGS ile ayak anatomisine kusursuz uyum konfor sunuyor. Dış tabanda ise aşınmaya dayanıklı AHAR teknolojisi Asics kalitesini oluşturan parçalardan biri oluyor.

İyi Bir Tenis Malzemesi Nasıl Olmalıdır?

Tenis malzemelerinin kalitesini anlamak için öncelikle materyale bakmak gerekiyor. İyi bir malzemenin dayanıklı materyallerden yapılması önem taşıyor. Ayrıca malzemenin sporcunun yetkinliğine, kondisyonuna, boyuna, yaşına uygun olması da “iyi” olduğunun göstergesi. Örneğin, en ağır veya kalın saplı raketin en iyi olduğu ve herkes için uygun olduğunu iddia etmek mümkün değil. Çünkü denge sağlayabilmek için önce kişinin seviyesine ve fiziksel durumuna uygun seçeneklerle başlamak daha doğru görülüyor. Yavaş yavaş daha fazla güç ve koordinasyon gerektiren tenis malzemelerine geçiliyor. Ancak söz konusu ayakkabı olduğunda en iyi ürünlerin karşılığı kuşkusuz Asics… Bugüne dek onlarca şampiyonun, rekortmenin oyun arkadaşı olan Asics tenis ayakkabıları, amatör sporculara da profesyonel destek vadediyor.

Tenis Nasıl Oynanır?

Karşılıklı iki kişi veya ikişer kişilik takımlar halinde oynanan tenis, dikdörtgen bir kortta mücadeleye sahne oluyor. Oyuncular ellerindeki raketlerle topa vuruyor ve fileye temas etmeyecek yükseklikte atış yapıyor. Amaç ise karşı tarafın sahasında topun yere temasını sağlamak oluyor. Top eğer ikiden fazla kez sekerse, sayı topa vuran tarafa yazılıyor. Ancak top dışarı çıkarsa, topu karşılaması gereken tarafa ekleniyor. Ayrıca topun fileye çarpması ve atan tarafın sahasına düşmesi yine karşı tarafa puan kazandırıyor. Bunun yanında, topun file üstüne çarparak karşıya geçmesi durumunda servis tekrarlanıyor. Eğer oyun sırasında top filenin üstüne çarpıp karşı sahaya düşerse oyun sürüyor.


Diğer taraftan kortlar iki kategoride sınıflandırılıyor. Açık veya kapalı olan kortlar, zemin yapısına göre toprak, çim ve sert alanlar olarak üçe ayrılıyor. Her kort için kullanılan kadın ve erkek tenis ayakkabısı, kıyafeti ve aksesuarları değişiyor.


Üç veya beş setten oluşan tenis maçları, 2 veya 3 set alan taraf lehine sonuçlanıyor. 1 set için ortalama 6 oyun oynanıyor. Her oyunun 0-0 beraberlik ile başladığı oyunlarda, her sporcu 15-30 ve 40 puanlara ulaşarak mücadeleyi sürdürüyor. Eğer bir maç sırasında 40-40 beraberlik görülürse sayı alan taraf oyunu değil avantajı almış sayılıyor. Bunun üzerine sayı alan taraf ise oyunun galibi oluyor. Oyunlarda 5-5’lik beraberlik olması halinde ise set uzatmaya gidiyor. Taraflardan biri farkı ikiye ulaştırana kadar set sürüyor.

Tenis Nasıl Öğrenilir?

Spor, disiplinli bir öğrenim süreci ile çaba harcanarak öğreniliyor. Tenis nasıl öğrenilir diye soranların önce mutlaka bir uzmandan destek alması gerekiyor. Topun istenen yere isabet etmesi, doğru pozisyonla vuruş gerektiriyor. Güvenle isabetli atışlar yapmak için farklı yaş gruplarına özel kurslar veya dersler organize ediliyor.


Sen de tenis öğrenmek istiyorsan farklı yaş gruplarına ve seviyelere uygun derslere katılabilirsin. İlk aşamada forehand, backhand vuruşlar ve servis atma ile spora merhaba diyebilirsin. Sonrasında alıştırmalar ve ileri düzey derslerle kendini geliştirmen mümkün. Çocuklarda bu spora başlama için 5 yaş önerilirken yetişkinler için bir yaş sınırından söz edilemiyor.


Asics özel tenis giysi ve ayakkabılarıyla senin de yanında. Sen de performansına destek verecek ürünleri Asics koleksiyonunda bulabilirsin. Üstelik farklı sporlara ve günlük kullanıma uygun seçenekler de koleksiyonda mevcut. Örneğin nötr ayakkabı modelleri de Asics imzasıyla sana sunulan onlarca alternatif arasında yer alıyor. Özel ayakkabıların ve Asics imzalı kıyafetlerinle aktif hayata şimdi merhaba demek için hemen beğendiğin ürünleri sepete eklemelisin! Hemen ihtiyaçlarına uygun ve en kaliteli tenis malzemelerini, diğer spor ihtiyaçların ile beraber Asics’ten sipariş verebilirsin.


back to top
Filtreler