Spor Türleri  

Fiyata göre filtrele
Voleybol (47 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Bir file ile ikiye bölünmüş sahada oynanan voleybol, iki takımın rekabetini içeriyor. Ayrıca, oyuncuların hem bireysel performanslarında hem de takım uyumunda mükemmeli hedeflediği oyun, amatör ve profesyonel birçok sporcunun heyecan dolu karşılaşmalarına sahne oluyor. Heyecanın doruklarında hissedildiği üç setten oluşan müsabakaların, uluslararası standartlarda belirlenmiş kurallar çerçevesinde gerçekleştiğini bilmelisin. Bunun yanında en iyiyi bulma hedefiyle düzenlenen turnuvalar, ulusal ve uluslararası mücadelelerin çok daha keyifli geçmesine neden oluyor.

Voleybol Nedir?

Altışar kişiden oluşan iki takımın bulunduğu, topa elle vurularak karşıya atıldığı ve karşılanmamasının istendiği spor dalına voleybol adı veriliyor. Karşı takımın sahasında, yere topun temas etmesini sağlayan takım sayıyı alıyor. Ek olarak karşılaşmalarda üç oyuncunun fileye yakın, üçünün ise savunma pozisyonunda, daha geride konumlandığını fark edebilirsin. Bu sporcular, oyunun sistemi gereği pozisyon alıyor ve aynı takımın oyuncularının topa art arda maksimum üç kez vurma hakkı bulunuyor.

Voleybol Nasıl Oynanır?

Oyunlar, servis atışı ile başlıyor. Diğer oyuncuların yardımı olmadan topu karşı takımın sahasına atan oyuncu, bu sırada kendi yarı sahasının dışındaki çizgiyi geçmiyor. Top havaya atıldıktan sonra yere düşerken zıplayan oyuncu, sert bir vuruşla oyunun startını veriyor.


Karşı takım oyuncularının topu parmak uçlarıyla yumuşatarak veya manşet atarak karşıladığına şahit olabilirsin. İkonik voleybol hareketi olan manşet için sporcu kollarını iki yana getirdikten sonra ön kollarının iç kısmını kullanarak topu karşılıyor. Bir diğer hareket olan blok ise rakibin hücumu sırasında engel oluşturmaya yarıyor. Rakibe hücum şansı tanımamak için alınan pozisyonda, fileye yakın oyuncular görev alıyor. Rakipten gelen topun file üzerinde karşılanmasını ve karşı sahaya gönderilmesini sağlayan blok hareketinin, oyunun en heyecan verici anlarında sayı kazandırdığını görebilirsin.


Oyun sırasında sayı alma hedefiyle yapılan bitirici vuruş ise smaç adını taşıyor. Sporcu tek eliyle, zıplayarak topu karşılıyor ve direkt file üzerinden rakip sahanın zeminine vurmasını sağlıyor. Bu sırada defans oyuncuları 3 metre çizgisinin gerisinde kaldığında, çizgiyi geçmemeleri gerektiğini aklında tutabilirsin.


Artık voleybol nasıl oynanır biliyorsun ve genel kurallara hakimsin. Ancak not etmen gereken bir de “libero” konsepti var. Tüm takımdan farklı giyinen, orta oyuncuyla dönüşümlü olarak oynayan savunma rolündeki sporculara libero adı veriliyor. Servis karşılama veya düşük topları çıkartma görevini üstlenen liberoların genellikle takımın en kısa boylu oyuncuları olduğunu bilmelisin. Liberoları hem formaları hem de boylarından ayırt edebilirsin.

Voleybol Oynarken Nasıl Giyinmelisiniz?

Oyunun hızlı, rekabetin yoğun ve pozisyonların çeşitli olduğu voleybol oyunu için kıyafet seçimi de özel olarak yapılıyor. Zıplama, yere düşme, sert vuruş içeren oyunu oynarken, olabildiğince esnek, sağlam, konforlu olan voleybol ayakkabısı ve kıyafetleri seçmelisin.


Voleybol kıyafetleri temelde şort veya mini boylarda spor tayt, forma, çorap parçalarından oluşuyor. Hareketleri engellemeyecek esnek ve rahat kumaşlardan tasarlanan kıyafetler, oyuncuların maç performansının yüksek olması için aksesuarlarla destekleniyor. O aksesuarlar arasında dizlikler ve dirseklikler bulunuyor.


Bu sporu yaparken giymen gereken iç giyim ürünleri de özel. Örneğin kadın sporcular hem tam konsantrasyon elde etmek hem de rahat hissetmek için hareketler sırasında göğüslerini sabit tutacak sporcu sütyenleri tercih ediyor. Ayrıca tüm sporcu kıyafeti kumaşlarının nem ve hava transferi sağlaması, ağırlaşmaması, hareketleri kısıtlamaması oldukça önemli.


Amatör veya profesyonel voleybol oynayan herkesin ayakkabı seçiminde dikkatli olması gerekiyor. Zira salonda yapılan maçlarda; zemin tutuşu yüksek olan, sert hareketlerde şok emicilik vadeden kadın veya erkek voleybol ayakkabıları güvenlik için hayati önem taşıyor. Asics özel tasarladığı ayakkabılarda sert kauçuk tabanlar kullanıyor. Böylece oyuncular her adımda güven duyuyor. Ayrıca ürünlerde yer alan patentli Gel teknolojisi, sert inişlerde şok tepkisini hafifletmeye yardım ediyor. Bunun yanında FlyteFoam teknolojisi hafiflik ve mükemmel tamponlama, sıçrama desteği vadediyor. Asics ayakkabı ürünlerinde, kuru ve konforlu hiz için Ortholite iç taban, ağırlık dağılımı için özel Trusstic System, doğru pronasyon ve denge için DuoMax özellikleri olduğunu da bilmelisin.


Asics’in voleybol için özel tasarlanan, yüksek performans vadeden kıyafet ve ayakkabılarını hemen keşfedebilirsin. Ayrıca Asics teknolojilerini günlük yaşamda deneyimlemek için sneakers seçenekleri seninle. Sen de hemen koleksiyonu incele, aktif yaşama konforla adım at!back to top
Filtreler