500TL ve Üzeri Alışverişlerde Ücretsiz Kargo!
unisex  
Fiyata göre filtrele
Düz Taban Ayakkabı (8 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Düz taban ayakkabı modelleri, taban çökmesi de denen düz tabanlık problemi yaşayan kişiler için tasarlanıyor. Ayakta düz tabanlık nedeniyle oluşan baskıyı eşit dağıtmak, denge sağlamak, deformalitenin olumsuz etkisini azaltmak için tasarlanan ayakkabılar, özel orta ve iç taban destekleriyle tamamlanıyor. Uzmanlar bu durumda, düz tabanlık için hazırlanan ortopedik ayakkabı modellerinin tercih edilmesini, aynı zamanda soruna eşlik eden içe basma gibi bir sorun varsa bunun için de destek alınmasını tavsiye ediyor. Düz tabanlık durumunda ayak denge sağlamak için kendiliğinde içe basma eğilimi gösterebiliyor. İçe basan ayağın, yürüyüş ve koşu sırasında normal basış şekline gelebilmesi için içe basma ayakkabı modelleri kullanılıyor. 

Düz taban ayakkabı modellerini ve bu ayakkabıların işlevlerini anlayabilmek için önce düz tabanlığı detaylarıyla öğrenmek gerekiyor. Ayak tabanı kemerinin olmadığı veya çok düşük olduğu ortopedik bir problem olan iç tabanlıkta, ayakta normal bir kavis bulunmuyor. Uzun süreli fiziksel aktivitede kişiler ağrı, sızı ve rahatsızlık hissi ile karşılaşıyor. Düz tabanlık bazı vakalarda ciddi belirtilerle fark edilirken bazen de kişiler hiçbir belirtiyi yaşamadan tesadüfen düz taban olduğunu öğrenebiliyor. Düz taban olduğunun anlaşılması için bakılan ilk belirti ağrı oluyor. Eklemlerde, diz ve kalçada oluşan ağrılar genellikle ayak bileği içe döndüğünde daha da artıyor. Ayak bileğinin içinde, ayak kemerinde, diz, kalça, bel ve alt bacaklarda görülen ağrılar, özellikle uzun hareket süreçleri sonrası dayanılmaz hale gelebiliyor. Bunlara ek olarak, ayaklardan birinde veya ikisinde sertleşme sorunu ortaya çıkabiliyor. 

 • Düz tabanlığın nedenleri arasında genetik faktörler ilk sırada yer alıyor. 
 • Zayıf ayak kemerinin varlığı sorunu ortaya çıkarabiliyor. Ayak kemeri zayıf olduğunda, kişi otururken ayak kemeri görünür hale geliyor ancak ayaktayken belirginliğini kaybediyor. Ayrıca ayak bileğinde yaşanan yaralanmalar, kırıklar düz tabanlık için zemin hazırlıyor.
 • Artrit ve romatoid artrit hastası ilerde düz tabanlık daha fazla görülüyor. 
 • Posterior tibial tendon hasarı veya yırtılması da yine düz tabanlık sorunu oluşturabiliyor. 
 • Son olarak, sinir sisteminde ve kasta görülen kronik hastalıkların düz tabanlık ile ilişkili olduğu biliniyor. 

Düz tabanlık dendiğinde, birçok kişi bu sorunun çocuklara ve çocukluk çağına özgün olduğunu sanıyor. Oysa yetişkinlikte farklı nedenlerle ve yaşlılıkta yaşla beraber, sonradan düz taban olunabiliyor. Özellikle obezite, diyabet hastalarının, hamilelerin, düz taban olma olasılığı diğer kişilerden daha fazla görülüyor. Eğer kişinin hayat kalitesini etkileyen bir sorun oluşturmuyorsa birçok kişi, hekim desteği almadan hayatlarını sürdürebiliyor. Bir uzmanla görüşüldüğünde ise bilgisayarlı tomografi, MRG gibi teknikler ve fiziksel muayene ile teşhis konulabiliyor. Uzmanlar, tedavi için genellikle düz taban ayakkabı modellerinin kullanımını öneriyor. Eğer başka bir hastalıktan kaynaklı düz tabanlık varsa, farklı tedavilere başvurulabiliyor. Kişinin hayat kalitesinin artması için atel desteği, fizik tedavi egzersizleri önerilebiliyor. Çok ileri düzey vakalarda cerrahi müdahale tercih ediliyor. 

Düz taban kişilerin yaşam kalitesini artıracak en önemli etkileri düz taban ayakkabı modelleri sağlıyor. Kişiler yürürken, otururken, koşarken, spor yaparken ayakkabılar,vücudun hizalanmasını ideal hale getirerek oluşacak yan etkileri en aza indiriyor. 

Düz Taban Ayakkabı Modelleri, Fiyatları

Düz taban ayakkabı modelleri fiyatları sıradan spor ayakkabı modellerinden farklı olabiliyor. Ortopedik özellikleri, özel destekleri, düz taban için gerekli olan dengeyi sağlayan unsurları ile çok daha özel bir teknolojinin ürünü olan tasarımlar, teknik materyaller, tasarım detayları ile etiket fiyatlarının daha fazla olmasını hak ediyor. Asics düz taban ayakkabı modelleri, fiyat kalite dengesini sağlayan alternatiflerle her bütçeye uygun bir seçenek sunuyor ve düz tabanlar için ayakkabı arayanların ilk tercihi oluyor. Düz taban ayakkabı modellerinin fiyatlarında dönemsel kampanyalara, özel gün indirimlerine, sezon trendlerine ve satış grafiklerine göre değişiklikler yapılabiliyor. Aynı serinin ürünü olan, düz tabanlık için destek veren, benzer teknolojiler taşıyan modeller arasında ise saya materyalleri, stok durumları gibi nedenler üzerinden fiyatlar farklı olabiliyor. 

Düz Taban Ayakkabı Nedir? 

Düz taban ayaklar için özel tasarlanan düz taban ayakkabıları, kullanıcılara doğru desteği sağlıyor. Her adımda ayağın daha doğru bir pozisyonda konumlanmasına yardımcı olan ayakkabılar, kişinin performansının ve enerji veriminin yükselmesine de imkan tanıyor. Hem casual ayakkabı modellerinde alternatif sunan düz taban ayakkabıların koşu için seçenekleri de kullanıcılarla buluşuyor. 

Düz tabanlık ayak kemeri pozisyonundan kaynaklı bir problem olarak görülüyor. Vücut ağırlığını ayak ve bacaklar arasında dağıtmakla görevli olan kemer, yanlış duruş sergilediğinde, baskı ayak tabanına eşit olmayan bir şekilde dağılıyor. Düz taban ayakkabıları, baskının eşit dağıtılması ve dengenin sağlanması için ek destekler sunuyor. 

Düz Taban Ayakkabı Nasıl Olmalı?

Düz taban ayakkabının nasıl olması gerektiğine gelmeden önce nasıl olmaması gerektiğini açıklamak fayda gösteriyor. 

 • Düz taban kişilerin babet tarzı düz ayakkabılardan uzak durması öneriliyor. Düz ayakkabılar, ayaklarda ve eklemlerde ağrıyı artırabiliyor. 
 • Parmakların rahat edemeyeceği sivri burunlu ayakkabılar önerilmiyor. 
 • Çok yüksek topuklu modeller düz taban kişilerde denge sorunu yaratabiliyor. 
 • Sert tabanlı ayakkabılar ayakta sızı yaratabiliyor. Bu modeller, ayak kaslarının ve bağlarının yapısına zarar verebiliyor. 

Düz taban ayakkabıların taşıması gereken özellikleri şöyle sıralanıyor: 

 • Uzmanlar düz tabanlar için olan ayakkabıların 3-5 cm kadar topuk taşıyabileceğini belirtiyor. Az topuklu ayakkabılar, düz taban ayakların daha rahat hissetmesine destek veriyor. 
 • Topuksuz ayakkabılar tercih ediliyorsa, ayağın ark bölgesini destekleyen yumuşak ortezli seçeneklerin seçimi öneriliyor. 

Uzmanlar yalnız düz taban olanların değil, herkesin ayakkabıda gözetmesi gereken, konfor sağlayan detayları da hatırlatıyor. Bu özelliklerin her birinin düz taban ayakkabı modellerinde bulunması tavsiye ediliyor:  

 • Düz taban ayakkabıların nefes alması, sıcak havada egzersiz yapanların ayaklarını serin hissetmesine destek veriyor. 
 • Nem transferi sağlayan modeller, yoğun egzersiz sırasında bile ayakların kuru hissetmesini sağlıyor. 
 • Yüksek taban tutuşu sağlayan dış taban, farklı zeminlerde ayağın yere sağlam basmasının sırrı oluyor. 
 • İç taban yastıklaması, ayağın ayakkabı içinde rahat hissetmesine imkan veriyor. 
 • Hafiflik, günlük rahatlık için büyük önem taşıyor. Özellikle taban materyalinin hafif malzemeler olması, gün boyu ayakta olan kişiler için büyük avantaj sağlıyor. 
 • Sert hareketlerle beraber oluşan şok etkisinin tabandan ayağa yansımasını önleyen orta taban desteklerinin bulunması gerekiyor. Böylelikle sakatlanmaların önüne geçilebiliyor. 
 • Ayakkabının aşınmaya karşı dayanıklılık vadetmesi, uzun ömür sunması için önem taşıyor. 
 • Enerji dönüşü sağlayan tamponlama, sıçrama ve itiş gücü vererek enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Ayakkabılarda bu özelliğin olması kişilerin uzun egzersiz maratonlarında bile daha az yorulmasının sırrını oluşturuyor. 

Düz Taban Olanlar Nasıl Ayakkabı Giymeli?

Düz taban olanlar için özel teknolojiler geliştiren Asics en iyi düz taban ayakkabı modellerini seninle buluşturuyor. Daha iyi stabilite, daha fazla kemer desteği ve hareket kontrolü sunan ayakkabılarla dengeli, yüksek performanslı etkinlikler, tesadüf görülmüyor. Asics’in düz taban olanlar için önerilen serileri ve temel özellikleri seninle: 

 • Gel Kayano: Hemen hemen 20 yıldır kullanıcıların ilk tercihi olan seri, yeni çıkan modelleriyle düz taban ayakkabı ihtiyacına yeni teknolojilerle yanıt veriyor. Üstün şok emme performansı sergileyen tasarımlar, sıçrama etkisi ve itiş gücü ile enerji verimliliğini garanti ediyor. FlyteFoam orta taban ile kullanıcılar ekstra tamponlamaya ulaşırken hafiflikten ödün vermiyor. Ayrıca DuoMax teknolojisi dengeyi ve desteği artırarak ayağı normal pozisyon getiriyor. Düz tabanlıkla beraber sıklıkla görülen içe basma eğiliminin dengelenmesi ile kişi, çok daha rahat yürüme, koşma deneyimine erişiyor. 
 • GT: Seri, bir koşu klasiği olmayı sürdürüyor. Overpronation yani içe doğru basma ile mücadelede önde gelen ayakkabılardan olan tasarım, düz taban ayaklar için de öneriliyor. Düz tabanlı kişilerin ihtiyaç duyduğu rakipsiz denge onunla sağlanıyor. Seride yer alan farklı modeller, yumuşak iniş için daha çok köpük yoğunluğuna ulaşarak yenileniyor. Ayrıca ön ayakta yer alan sıkı parmak kısmı daha güvenli koşu için öneriliyor. Seride, Duomax kemer desteği ve FlyteFoam yastıklama sağlayan modeller de yer alıyor. Koşarken ayak üzerinde hissedilen baskı bu sayede ortadan kaldırılırken Guidance Line teknolojisi ile doğal güç eğrisi boyunca ayaktaki basınç noktaları dengeleniyor. Ayak ile zeminin her an sıkı temas içinde olması böylelikle sağlanıyor. 

Düz Taban Ayaklar İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Düz taban için ayakkabıların hepsi aynı gibi görülse de aslında farklı görevler üstleniyor. Düz taban ayakkabısı seçimi yapılırken önce düz tabanlığın nedenleri sorgulanıyor. Nedene bağlı olarak ayakkabıdan beklenenler belirleniyor ve ihtiyaca uygun ayakkabı seçimleri yapılıyor. Bu nedenle düz taban ayakkabısı seçmek için önce uzman kontrolü önem taşıyor. 

 • Düz ayakların sebebi genetikse, doğuştan geliyorsa ek kemer desteği sunan ayakkabılardan tercih etmemelisin. Ayak, kemer desteği olmadan konumlanmaya alıştığı için kemer destekli düz taban ayakkabıları kullanım sırasında ağrı yaşatabiliyor. 
 • Kas zayıflığından dolayı kemeri düşmüş ayaklar söz konusu olduğunda yani sonradan oluşan bir düz tabanlık varsa, kemer desteği sunan ayakkabılar öneriliyor. Ayaktaki kaslar güçlendikçe bu ihtiyaç azalıyor ve ayaklar kemeri kendi başına destekleyebiliyor. 

Düz taban ayakkabı seçerken öncelikle dikkat edilecek özellikler, ayakkabının kemer desteği ile ilgili görülüyor. Ayrıca, 

 • Düz taban ayakkabının, kullanıcının ayak numarasına uygun olması gerekiyor. Ayak parmak ucunun kesinlikle ayakkabının ön kısmına değmemesi önem taşıyor. 
 • Ayakkabı denendiğinde kalıbın fit olması ancak ayağı sıkmaması önem arz ediyor. 
 • Düz taban ayakkabı seçerken, kullanıcılar ayakkabının kullanılacağı zemine, mevsime dikkat ediyor. Aradıkları mevsime veya zemine uyumlu ek özelliklerin saya ve tabanda yer alması, konfor sağlıyor. 
 • Seçim yaparken kişilerin dolaplarındaki spor giyim kombinlerine dikkat çekiliyor. Alınacak ayakkabının renk ve deseninin en sık kullanılan kıyafetlerle uyumlu olması şıklık için gerekli görülüyor. 
 • Modelleri seçerken yapılacak etkinlikler özellikle önem taşıyor. Koşu, yürüyüş veya tenis için farklı düz taban ayakkabı modelleri bulunabiliyor. 

Seçim sırasında özen gösterilmesi gereken genel öneriler bulunuyor. 

 • Alım sırasında kullanıcıların ayakkabının iki eşini birden denemesi gerekiyor. 
 • Ayakkabı deneme işleminin uzun süre ayakta kaldıktan sonra, uzun yolculukların ardından yapılmaması tavsiye ediliyor. 
 • Ayakkabı denenirken ayakta olan çorapların her zaman giyilen kalınlıkta bulunması öneriliyor. 

Asics düz taban ayaklar için ayakkabı arayanların, dünyanın dört bir yanında ilk tercihi olmayı sürdürüyor. Özellikle koşu ve tenis gibi performans sporları için tasarladığı ayakkabılarla tanınan Asics’in profesyonellerin tercihi olan modellerini sen de daha yakından tanıyabilirsin. Hangi düz taban ayakkabı modellerinin hangi ayakların ihtiyacına uygun olarak tasarlandığını öğrenerek, modelleri deneyerek kendin için en uygun alternatifi bulabilir, konforla buluşabilirsin. Ayaklarda mükemmel konfor ve spor şıklık için Asics’in inovatif modellerini hemen sipariş verebilir, düz taban ayakkabı arayışını Asics imzası ile sonlandırabilirsin.

back to top
Filtreler