unisex  

Fiyata göre filtrele
Dışa Basma Ayakkabısı (86 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımız toplam 26 adet kemikten oluşuyor. Yüzden fazla tendon, bağ ve kas da her adımda bizlere eşlik ediyor. Hareket sırasında ayaklar yerden kalkıp yeniden yere temas ederek yürüyüşü, koşuyu sağlıyor. Hareket biyomekaniğinin doğru algılanması ise hareket verimini artırıyor, denge gibi sakatlanma riskini azaltan özelliklerin tasarlanmasında yol gösterici oluyor. Her adım attığında, ayağın yere temas ederken belli bir açıda basıyorsun. Topuk, taban teması ve tam basış sırasında ayak bileğin ve yer arasında oluşan açıya göre pronasyon belirleniyor. Ayağın rotasyonel hareketi pronasyon adını alıyor. Pronasyon, vücut ağırlığının ayağa nasıl dağılacağını belirliyor. Dolayısıyla ayak pronasyonuna uygun ayakkabılar seçmek, dengede durmaya, daha az sakatlanmaya, daha az yorgunluk hissetmeye, ayakla ilgili sızı problemlerini azaltmaya yardımcı oluyor. Adım sırasında ayak bileğinin dönme hareketinin ters yönde gerçekleşmesi dışa basma sorununu karşımıza çıkarıyor. Underpronation olarak da anılan bu problem ayağın içe doğru yetersiz eğilmesine karşılık geliyor. Bir tür pronasyon problemi olan dışa basma için özel dışa basma ayakkabısı modelleri tasarlanıyor. 

Dışa basma problemi olup olmadığının en kolay yollarını seninle paylaşıyoruz. Dışa basma ayakkabısına ihtiyacın olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsin. İlk yöntem, koşu bandında yürürken koşu ayakkabısı ile attığın adımlarını kameraya çekmek. Yürüyüş sırasında basış açını, bileğin dönme hareketini kolaylıkla kaydedebilirsin. Bir diğer yol ise sık kullandığın erkek spor ayakkabı modellerinin tabanına bakmaktan geçiyor. Tabanda bir yöne doğru eskime varsa, taban şekli değişmiş ve bir yöne doğru meyilli hale geldiyse pronasyon sorunun olduğunu anlayabilirsin. 

Dışa basma sorunu, her adımda ayak bileği, diz ve kalçaya olması gerekenden daha fazla yük binmesine neden oluyor. Bu nedenle sakatlanmalar ve eklem problemleri yaşanabiliyor. Basış şekline uygun ayakkabı tercihi kişinin hem performansı hem de sağlığı için önem taşıyor. 

Dışa Basma Ayakkabısı Modelleri

Asics’in en sevilen dışa basma ayakkabısı serilerinin başında Nimbus, Excite, Cumulus ve Contend, Patriot, Glideride, Jolt, Metaride geliyor. Özel teknolojisi, destekleri, tamponlama sistemleri ile stabilite ve denge sağlayan dışa basma ayakkabıları, aynı zamanda performansın artmasına da yardımcı oluyor. Sporcuların da performans sırasında tercih ettiği dışa basma ayakkabıları egzersizlerde, sportif etkinliklerde verimli hareketin sırrı haline geliyor. 

Dışa basma ayakkabısı modellerinin ayağı hareketle beraber normal pozisyona getirmesi gerekiyor. Yere temas halinde dışa basan ayağın nötr pozisyon alması dengesiz yük dağılımının getirdiği eklem sorunlarını ortadan kaldırıyor. Eğilme ve bükülme durumunda gereken esnekliği sağlayan ayakkabılar, dışa basmayı kullanıcılar için bir problem olmaktan çıkarıyor. Böylelikle, en yoğun egzersizlerde bile ayaklar gerekli destekle ideal forma geri kavuşuyor. 

Dışa Basma Ayakkabısı Fiyatları

Dışa basma için tasarlanan ayakkabıların fiyatları, modellerin teknik özelliklerine, tasarımlarına göre değişiyor. Ayrıca sezon trendleri, sayanın ve tabanın teknolojileri, ürünlerin stok durumu ve özel gün kampanyaları fiyatlar üzerinde değişikliğe neden olabiliyor. Farklı beklentilere, bütçelere, ihtiyaç ve zevklere uygun çeşit çeşit dışa basma ayakkabısı bulunduran Asics, her kullanıcıya göre bir alternatif bulunduruyor. 

Performans ayakkabılarıyla tanınan Asics, birbirinden şık dışa basma ayakkabılarıyla seninle. Asics’in estetik tasarım özelliklerinden payını alan ancak dışarıdan bakıldığında dışa basma ayakkabısı olduğuna dair herhangi bir fark bulundurmayan çeşit çeşit model seni bekliyor. Sen de ayakkabılarını kombinleyebileceğin erkek spor mont ve konforlu erkek spor tayt tasarımlarını da Asics koleksiyonunda bulabilirsin. 

back to top
Filtreler