unisex  

Fiyata göre filtrele
İçe Basma Ayakkabısı (65 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Ayakta toplamda 26 adet kemik, 10’den fazla tendon, bağ ve kas bulunuyor. Vücudun tüm yükünü, gün boyu taşıyan ayaklar, son derece hassas bir denge ile günlük aktivitelere uyum gösteriyor. Ayak her adımda rotasyonel hareket ile ilerlemeni sağlıyor. Örneğin koşuda ayak hareketi; topuk teması, full taban teması, tam basış, topuğun kalkması, burnun kalkması etaplarıyla tamamlanıyor. Bu esnada ayakta stabilite, tamponlama, sağlamlık, esneklik ve tutunma gibi ihtiyaçları adım adım değişiyor. Ayakkabılar, ayağın her beklentisine yanıt vermek üzere tasarlanıyor. Eğer ayakta içe basma problemi varsa, içe basma ayakkabı modellerinin tercihi, kişinin en güvenli ve konforlu şekilde ilerleyebilmesinin yolunu gösteriyor. 

İçe Basma Ayakkabısı Modelleri, Fiyatları

İçe basma ayakkabısı modelleri, adını veren sınıflandırmaya teknolojisi sayesinde ulaşıyor. İçe basmaya özel ayakkabılarda, özel destekler, farklı tamponlama ve stabilite tasarımları, denge eklentileri kullanılıyor. Bu detaylar içe basma ayakkabı modelleri fiyatlarının diğer ayakkabılardan daha farklı olmasına neden olabiliyor. Ayrıca ayakkabıların tasarım özellikleri, materyalleri, sezon trendleri de fiyat üzerinde etki gösteriyor. 

İçe Basma Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • İçe basma ayakkabıların ayağa tam uyum sağlayan fit kalıpta olması gerekiyor. 
 • Dayanıklı materyallerin kullanımı avantaj sağlıyor. 
 • İçe basma sorunu sporcunun performansını etkilediği için içe basma ayakkabısının bu eksikliği giderecek teknik donanımı sunması gerekiyor. Ayakkabı özelliklerinin, içe basma eğiliminin arttığı anda devreye girerek ayağı normal pozisyona getirmek için yardım etmesi önem taşıyor. 
 • Ayakkabının dengeye katkı sunan ve enerji verimliliği sağlayan teknolojik desteklerinin bulunması gerekiyor. 
 • Özellikle sert hareketler sırasında yerden yansıyan şok etkisi, içe basan ayaklarda çok daha zorlayıcı oluyor. Ayak zaten baskıyı dengeli alamadığı için bir de sert hareket söz konusu olduğunda, sakatlanma riski yükseliyor. İçe basma ayakkabısı modellerinin, orta taban destekleri ve şok emici özellikleriyle yerden gelen darbe etkisini absorbe etmesi bekleniyor. 

Ayağı İçe Basma Neden Olur?

İçe basma, koşu veya yürüyüş gibi aktiviteler esnasında pronasyon ölçüsüne göre belli oranda ayağın bilekten içe dönmesi normal görülüyor. Bu açının biraz daha fazla içe doğru olması ise sorun olarak tanımlanıyor. İçe eğimli basma durumunda, dengeleyici ayakkabılar kullanılıyor. Bu açı fazla dışa doğru olduğunda ise dışa basma ayakkabı modelleri öneriliyor. İçe basma neden olur diye sorulduğunda, uzmanlar birçok neden olabileceğini vurguluyor: 

 • Tibia adı verilen kaval kemiğinin içe dönüklüğü içe basma sorununa neden olabiliyor. 
 • Kalçada femur boyun açısının artmış olması içe basma ile sonuçlanıyor. 
 • Düz tabanlıkta denge sağlamak için ayak içe doğru basabiliyor. Bu durumda bir uzmanla görüşerek düz taban ayakkabısı, ortopedik ayakkabı veya içe basma ayakkabısı ile basış destekleniyor. 
 • Ayağın uç kısmının içe dönük olması bebeklerde anne karnındaki pozisyonla ilgili görülüyor ve doğum sonrası kısa sürede kendiliğinden düzeliyor. 

İçe Basma Düzeltici Ayakkabı Nasıl Olmalı?

İçe basma düzeltici ayakkabıların ayağın normal pozisyonda basmasını sağlayacak destekler taşıması gerekiyor. Ayağın hareketine yön vermek, eğilme ve bükülmelere karşı gerekli esnekliği sağlamak, içe basma ayakkabılarının görevlerini oluşturuyor. Böylelikle en sert egzersizlerde bile ayaklar gereken desteği alarak yola devam edebiliyor. 

Aşırı İçe Basanlar İçin En İdeal Ayakkabılar Hangileridir?

Asics’in içe basma ayakkabı serileri olan Gel Kayano ve GT 2000, en iyi içe basma ayakkabıları olarak gösteriliyor. Ayakların sakatlanmasını önlemeye destek verirken performansı artıran ayakkabılar, enerji verimliliğinde önemli rol oynuyor. Asics serileri şu özellikleri taşıyor: 

 • Duomax teknolojisi performansın artmasına yardım ediyor. Denge sağlamayı kolaylaştırıyor, içe basma eğilimi arttığında devreye girerek ayağı normal pozisyona getiriyor. 
 • Guidance Line, yürüyüş sırasında da ayağın uygun pozisyonda olmasına ve performans verimliliğine imkan veriyor. 
 • Trusstic System, orta ayağın yapısal bütünlüğünü koruyor. 
 • Gel yastıklama, ön ve arka ayakta bulunarak tabandan yansıyacak şok etkisini absorbe ediyor. 

Pronasyon Nedir?

Ayağın rotasyonel hareketine pronasyon deniyor. Pronasyon ölçüsü, vücut ağırlığının nasıl dağılacağının belirleyicisi oluyor. Ayak koşu ve yürüyüş esnasında pronasyon ölçüsüne göre belli bir açıda ayak bilekten içeri dönerken eğer overpronation sorunu varsa ayak içe basıyor. Ayağın olması gerekenden çok daha fazla dönmesi durumu olan overpronation için özel ayakkabılar kullanılıyor. 

Sen de hangi basma tipine sahip olduğunu öğrenmek için koşu bandında koşarken ayak hizasında konumlandırdığın bir kamera ile adımları kayda alabilir ve sonra kaydı yavaş çekimde izleyebilirsin. Eğer içe basıyorsan içe basma ayakkabısı özelliği gösteren spor ayakkabı ve casual ayakkabı modellerine yönelmelisin. Hemen Asics koleksiyonunu inceleyerek senin için en iyi içe basma ayakkabısı modelini bulabilir, sipariş verebilirsin. 

back to top
Filtreler