Kadın  

Fiyata göre filtrele
Kadın Sporcu Sütyeni (9 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Kadınların spor sırasında daha konforlu hissetmesine imkan tanıyan, konsantre olmalarını kolaylaştıran, egzersizde kullanılmak üzere tasarlanan sporcu sütyenleri sıradan sütyenlerden oldukça farklı. Profesyonel sporcuların da tercihi olan Asics sporcu sütyeni modelleri, esnek kumaşları ve rahatlıkları nedeniyle günlük yaşamda da tercih edilebiliyor. İçinde kullanıcıları rahatsız eden balenler, demir destekler bulundurmayan modeller, özel ikişler de kumaşlarla göğüsleri destekliyor. Günümüzde sporcu sütyenlerinin yalnızca bir iç çamaşırı olduğunu söylemek eksik kalıyor. Onlar taytlarla, kadın spor ayakkabı modelleriyle beraber kombinlendiğinde, egzersiz kıyafeti olarak kullanılabiliyor. 

Farklı egzersizler için kullanıcıları desteklemek üzere tasarlanan çeşit çeşit sporcu sütyenleri bulunuyor. Kullanıcıların ihtiyaçları, beklentileri, yaptıkları sporlar ve giyim zevkleri onların seçimine yön veriyor. İlk akla gelen sporcu sütyeni çeşitleri şöyle sıralanıyor: 

 • Toparlayıcı sporcu sütyenleri: Kullanıcıların göğüslerinin daha küçük ve şekilli görünmesine yardımcı olan modeller, özellikle büyük göğüslü kadınların seçimi oluyor. Spor sırasında kullanıcıların rahat hissetmesi için özel dikişler ve kumaşlar kullanılan sütyenler, toparlarken vücudu sıkmıyor. 
 • Pedli sporcu bra modelleri: Modeller genellikle içinde pedlerin yerleştirildiği cepler bulunduruyor. Ceplere istenen düzeyde dolgu eklenebiliyor. Sabit pedli alternatifler de bulunabiliyor. Pedli tasarımlar, çoğunlukla küçük göğüslü kadınların seçimi oluyor ve göğüs ölçüsünün daha büyük algılanmasına imkan tanıyor. 
 • Yarım atlet sporcu braları: Kalın askılarıyla yarım atleti anımsatan sporcu sütyenleri, esnek kumaşlardan hazırlanıyor. Sıkılaştırma etkisi vadeden modeller, hareket sırasında göğüslerin sabit kalmasında önemli rol oynuyor. 
 • Çapraz askılı spor sütyenler: Özellikle yoga ve pilates gibi hafif egzersizler yapanların seçimi olan alternatifler, kullanıcılara hareket özgürlüğü vadediyor. Kullanılan hafif destek, kullanıcıların rahat hareket etmesine imkan veriyor. Aynı işlevi gören T askılı sütyen çeşitlerine de rastlanıyor. 
 • Koşu sporcu sütyenleri: Yüksek yoğunluklu destek sağlayan sporcu sütyenleri, koşu sütyeni olarak anılıyor. Koşu, ip atlama ve HITT gibi sert hareketlerin ve sürekli baskının olduğu egzersizler için tasarlanan modeller, vücuda tam oturuyor, göğüs altında lastikle bedene tutunuyor. Göğüsleri sıkıca sabitliyor ve sert egzersizlere rağmen kişilere rahat hissettiriyor. 

Sporcu Sütyeni Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Egzersiz sırasında ardışık hareketler yapılıyor, hareketler zaman zaman oldukça sert basınç etkisi yaratıyor. Egzersiz sırasında göğüslerinin hareketi kadınların konsantre olmasını zorlaştırdığı gibi bağ dokuların da zaman içinde esnekliğini olumsuz yönde etkiliyor. Formda görüntü zedelenebiliyor. Bu sorunlarla karşılaşmamak adına egzersizlerde sporcu sütyeni kullanmak önem arz ediyor. 

Yalnız egzersiz verimi için değil, sağlık için de sporcu sütyeni kullanmak önemli. Hareketle beraber üç boyutlu harekete maruz kalan göğüsler, yukarı, yanlara, aşağı farklı yönde basınçları hissediyor. Üstelik egzersiz yoğunluğu arttıkça oluşan basınç da fazlalaşıyor. Yoğun egzersiz rutini olan kişiler zaman içinde göğüslerinde sızı hissedebiliyor. Özellikle büyük göğüslü sporcular, sırt ve omuz ağrısının yanında boyun ve bel ekleminde de sorunlar yaşıyor. Destekleyici ve doğru sporcu sütyeni seçimi olası sağlık sorunlarının önüne geçmek için kullanıcılara ihtiyaç duydukları desteği veriyor. 

Sporcu sütyeni kullanmanın temel faydalarını şöyle özetleyebiliriz: 

 • Doğru sporcu brasının seçimi ve egzersiz sırasında düzenli kullanımı, göğüsteki bağ dokularının formda kalmasını sağlıyor. Zamanla oluşan deformasyon engelleniyor. 
 • Göğüslerin hareketle beraber hissettiği baskı, her adımda omuzlarda da hissediliyor. Kalın askılı sporcu sütyenleri, göğüslerin maruz kaldığı ve omuzlara etki eden baskıyı geniş alana yayıyor. Böylelikle kullanıcıların omuz, boyun ve sırt alanlarında hissettiği baskı daha dengeli bir şekilde yayılmış oluyor. Nasıl koşu yaparken egzersize özel tasarlanan kadın koşu ayakkabısı giyiliyorsa, sert egzersizlerde de özel kıyafet seçimleri konfor için büyük önem taşıyor. 
 • Egzersiz sırasında göğüs çevresinde oluşan sıcaklık ve nem kişileri rahatsız ediyor. Sporcu sütyenleri nem ve hava transferi sağlayan kumaşlardan hazırlanarak egzersiz konforunu artırıyor. 
 • Sabit göğüslerle hareketlere konsantre olmak kolaylaşıyor. Kadınlar hareket esnasında odaklarını dağıtacak bir basınç olmadığında egzersizi daha kolay deneyimliyor. 
 • Yazın en sıcak günlerinde tişört ve atletlerle spor yapmak kadınlara rahatsız hissettirebiliyor. Yalnızca bir sporcu sütyeni ve tayt giyerek sıcakla baş etmek kolaylaşıyor. Dış giyim ürünü kadar şık tasarlanan sporcu sütyenleri, kadınları kat kat giyinme zahmetinden kurtarıyor.
 • Günlük sütyenlerde yer alan balenler, hareketle beraber tene batarak kullanıcıların canını yakabiliyor. Oysa, sporcu sütyenlerinde göğüslerin şekilli durması dikişler ve dokumalarla sağlanıyor. Balenler ve sert dikişler olmadığı için batma sorunu da yaşanmıyor. 
 • Günlük sütyenler hareketle beraber kayarak gün içinde kullanıcılara zor anlar yaşatabiliyor. Askı düşmesi, sütyenin yana doğru kayması, askı ölçüsünün gevşemesi veya kopçasının hareketle açılması gibi sorunlar sporcu modelleriyle yaşanmıyor. Tek parça halinde, eklenti ve bağlantı parçası bulundurmayan sporcu sütyenleri, egzersiz sırasında tüm odağının spor olmasına imkan oluşturuyor. 
 • Belli ayakkabı modelleri, belli egzersizler için kullanılıyor. Örneğin kadın voleybol ayakkabısı, voleybol oynarken giyiliyor. Oysa sporcu sütyenleri çeşitlerinin birçoğu farklı egzersizlerde kullanılabiliyor. Egzersizin yoğunluğuna göre öneriler değişse de bir sporcu sütyeninin en az birkaç egzersize eşlik edebildiği biliniyor. Örneğin koşu sütyeniyle yüksek yoğunluklu HITT antrenmanına katılabilir veya ip atlayabilirsin. Düşük yoğunluklu destek sağlayan sütyenleri ise yoga, meditasyon, pilates seanslarında giyebilirsin. Orta yoğunluklu destekler ise orta sertlikteki egzersiz rutinlerinde tercih ediliyor. Yürüyüş yaparken onları giyebilirsin. 

Sen de sporcu sütyeninin konforunu deneyimleyebilirsin. Ancak her sporcu sütyeni diğeri ile aynı değil. Tercih ettiğin ürünün kalitesinden emin olmalı ve özelliklerinin beklentilerine uygun olduğuna dikkat ederek seçim yapmalısın. 

Sporcu Sütyeni Nasıl Olmalıdır?

Modellerin nasıl olması gerektiğini Asics’in farklı özelliklerle çeşitlenen sporcu sütyenleri üzerinden örnekleyebiliriz. Tasarımların nasıl olması gerektiğinin örneğini oluşturan Asics sporcu sütyenleri, her kadının dolabında yer almayı hak ediyor. 

 • Destekleyici paneller bulundurmalı. Özellikle büyük göğüslü, sırt, boyun ve omuz ağrıları yaşayan kadınlar için tasarlanan sırtı panelli sporcu sütyenleri Asics koleksiyonunda yer alıyor. Antrenman boyunca kullanıcıları destekleyen panellerle hareket özgürlüğü kazanabilirsin. 
 • Kumaşlar hava ve nem transferi sağlamalı. Asics modellerinde göreceğin özel spor kumaşları, hava ve nem transferi ihtiyacını karşılıyor. Spor boyunca kuru hissetmenin sırrını oluşturuyor. 
 • Kumaşlar esnek olmalı. Her hareketi desteklemesi beklenen sporcu sütyenlerinin esnek olması ise hareketi başarıyla gerçekleştirmeye imkan tanıyor. Sütyenler kesinlikle kol, omuz ve sırt hareketlerini kısıtlamamalı. Kullanıcılarla beraber harekete eşlik etmeli. 
 • Ürünler, sürdürülebilirlik gereği geri dönüştürülmüş malzemelerden imal edilmeli. Asics’in birçok sporcu sütyeni, %78’e varan oranda geri dönüştürülmüş malzemeden hazırlanıyor. Konfordan ödün vermeyen geri dönüştürülmüş kumaşlar sayesinde doğayla dost ve kaliteli kıyafetler hazırlanabiliyor. 
 • Dikişler yumuşak ve sağlam olmalı. Sporcu kıyafetlerinin dikişlerinin sert olması hareket esnasında can yakabiliyor. Sağlam olmayan dikişler ise istenmeyen kazaları oluşturabiliyor. Asics, her tasarımında profesyonel sporcuların tercih ettiği düzeyde kaliteli ve spora uygun dikişler, kumaşlar kullanıyor. Ayrıca her modelde özenli işçilik gereği dayanıklı dikişler yer alıyor. 
 • Karanlıkta görünürlük sağlamalı. Asics modellerinin birçoğu, reflektör baskılar bulunduruyor. Böylelikle kullanıcılar gece karanlıkta bile seçilebiliyor. 
 • Kumaşlar çabuk kurumalı. Çabuk kuruyan, nemle beraber ağırlaşmayan kumaş kullanımı uzun süreli ve yoğun egzersizlerde, sıcak havada büyük önem taşıyor. Asics markalı birçok sporcu sütyeninde çabuk kuruma avantajı kullanıcıları karşılıyor. 
 • Sporun gerektirdiği özellikleri taşımalı. Örneğin tenis için kol ve omuz hareketlerini kolaylaştıran yüzücü sırtına sahip bralar seçiliyor. Egzersize özel gereksinimlere yanıt veren tasarımlar, profesyonel sporcuların verimini artırıyor. 
 • Vücuda tam oturmalı, büyük veya küçük beden olmamalı. Bunun için doğru beden seçimi büyük önem taşıyor. Beden seçimiyle ilgili ipuçlarını sporcu sütyeni seçimiyle ilgili bölümde bulabilirsin. 
 • Kullanıcıların giyim zevkini yansıtmalı. Sporcular, kendi zevklerini yansıtan tasarımlarla kendilerini daha şık ve doğal bir sonuç olarak öz güvenli hissediyor. Doğru branın bir özelliği de kişinin estetik beklentilerini karşılaması oluyor. 
 • Hafif olmalı. Bra alışverişi yaparken sporcu modellerin sıradan sütyenlerden çok daha hafif olduğunu fark edebilirsin. Bu özellik tesadüf değil. Sporcunun performansını destekleyen hafiflik, tüm spor kıyafetlerde olduğu gibi sporcu sütyenlerinde de oldukça önemli. 

En zorlu derslerde, antrenman ve karşılaşmalarda bile sana aradığın desteği sağlayacak sporcu sütyeni ürünleri ile sen de kendinin en iyi versiyonunu gerçekleştirebilirsin. 

Sporcu Sütyeni Nasıl Seçilmelidir?

Beden ölçünü biliyor musun? Sütyen seçerken ilk ve en önemli nokta doğru bedeni seçmek. Asics ürünleri arasından seçim yaparken istediğin ürünün beden numaraları alanında “beden tablosu” linki bulabilirsin. Link üzerinden tıklayarak farklı ölçülere uygun bedenleri görüntüleyebilirsin. Göğüs ölçüsü, koltuk altından geçirilen ve göğüs yüksekliği üzerinden alınan ölçüye deniyor. Ölçü alırken üzerinde sütyen veya kalınlık yaratacak çok kalın bir kazak olmasına özen göstermelisin. Bir mezura yardımıyla göğüs genişliğini ölçebilirsin. 69 ile 75 cm  arasındaki göğüs ölçüsü XXS beden ölçüsüne denk geliyor. 75 ile 82 arası XS bedene, 82 ile 89 arası ise Small ölçüye işaret ediyor. Medium bedene sahip olanların göğüs genişliği 89 ile 96 arasında ölçülüyor. 96 ile 104 cm arasında göğüs ölçüsü varsa bu Large bedene, 101 - 114 arası XL bedene, 114 ile 124 arası ise XXL beden numarasına tekabül ediyor. 

Eğer göğüslerinin daha büyük veya küçük görünmesini arzu ediyorsan, dolgu eklenebilen veya toparlayıcı alternatifler arasından seçim yapmalısın. Bunun yanında sık yaptığın egzersizleri de göz önüne alabilirsin. Sert egzersizler yapıyorsan yoğun destekli modellere, hafif egzersizler için hafif destekli alternatiflere yönelebilirsin. Sporcu sütyenlerinin askılarına, yaka açıklığına, dikişlerine, destek ve balen özelliklerine ve kumaş detaylarına dikkatle bakmalı ve seçimini tüm bilgileri değerlendirerek gerçekleştirmelisin. 

Eğer omuz ve kol egzersizlerine yoğunlaşıyorsan racerback adı verilen sırt kesimini seçebilirsin. Kilo kamufle etmeye de yardımcı olacak bir sporcu sütyeni bakıyorsan, yarım atlet tarzındaki sporcu sütyenlerini deneyebilirsin. Ayrıca hava transferinden emin olmak için mesh kumaş bulunduran modellere bakabilirsin. 

Sporcu için bra seçerken bakım bilgilerini de almalısın. Bakımı kolay olan, çamaşır makinesinde yıkanabilen kumaşları seçmeye özen göstererek bakımı kolaylaştırabilirsin. Ayrıca kaliteli ürünleri tercih ederek uzun süre kullanmayı ve ilk günkü performansı çok daha uzun süre deneyimlemeyi garanti edebilirsin. 

İkonik tasarımları, sneakers ve spor ayakkabı modelleriyle akıllarda iz bırakan Asics, sporcu kıyafetlerinde de en iyinin adresi oluyor. Performans vadeden konforlu kıyafetleriyle tanınan marka, renk renk, çeşit çeşit modelleriyle herkese uygun bir bra vadediyor. Sen de Asics sporcu bralarını inceleyerek zevkine, ihtiyacına, beklentilerine ve bütçene en uygun seçeneği bulabilir hemen sipariş verebilirsin. Hemen profesyonellerin seçimi olan Asics sporcu sütyenlerini incele, zaman kaybetmeden dolabını profesyonel destek vadeden sporcu kıyafetleri ile tamamla. Aradığın uzman desteği her egzersizinde hissetmek için şimdi sipariş verebilirsin. 

back to top
Filtreler