Özel Günler  

Fiyata göre filtrele
Runtalya 'ya Özel Spor Ürünleri (84 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Antalya’da gerçekleştirilen ve ülkemizin en ünlü koşu maratonları arasında sayılan Runtalya, Uluslararası Antalya Maratonu adıyla da tanınıyor. İlk kez 19 Mart 2006’da düzenlenen ve bu tarihten beri gelenekselleşerek her yıl tekrarlanan etkinlik, turizmde farkındalık oluşturmayı ve Antalya’da kış turizmine katkı sağlamayı amaçlıyor. 

Runtalya Koşusu

Yıllar içinde hızla artan katılımcı sayısıyla, zamanla daha çok ilgi uyandırmaya başlayan Runtalya, 2015 yılından bu yana Runtalya Koşusu veya Maratonu olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin en sevilen sportif etkinliklerinden biri haline gelen Runtalya Maratonu, hem profesyonel sporcuların hem de amatör sporseverlerin merakını cezbediyor. Maraton, koşu için ideal iklim ve zemin koşullarını karşılayarak oldukça sevilen bir lifestyle etkinliği haline geldi. Organizasyon kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, üç gün sürüyor ve maratonun sportif bir etkinlikten daha fazlası olduğunu ispat ediyor. 

Runtalya Nedir? 

Runtalya sporu ve eğlenceyi buluşturan etkinlikleri sayesinde katılımcılarına Akdeniz’in güzelliklerini deneyimleme şansı tanıyan organizasyon bütününe deniyor. Tırmanışsız düz parkur, muazzam Antalya sahilleri manzarası, temiz hava, tarihi doku ve şehir güzellikleri Runtalya farkını oluşturuyor.  

Runtalya Maratonu Parkuru Nerede? 

Runtalya Maratonu kapsamında, 42K, 21K, 10K, Team Run 10K ve 5K koşuları yapılıyor. Farklı mesafelerde gerçekleştirilen zorlu koşularda, katılımcılar ter döküyor. Runtalya Maratonu çerçevesinde yapılan, farklı mesafelerde çeşitlenen koşulara, yaklaşık 10.000 koşucunun katılması bekleniyor. 

Runtalya Maratonu, Antalya AKM önünden start alıyor. Bölünmüş parkur üzerinden Konyaaltı Caddesinde gerçekleştirilen koşunun farklı mesafelerdeki yol haritaları farklı bitiş çizgilerini işaret ediyor. 10K koşular, Kaleiçi’nden geçerek Maraton Bahçesi’nde sona eriyor. 21K koşular ise Hadrian Kapısı’ndan geçildikten sonra Terracity Avm’ye gelmeden dönülerek yine başlangıç noktasında tamamlanıyor. 42K koşuları, Düden Şelalesi ve Lara Plajları geçildikten sonra dönüş yapılarak Antalya AKM önünde sona eriyor. 

Bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 5K Run or Walk parkuru için minimum yaş sınırı 16'dır. AKM önünden başlayıp, Varyant’tan sahile inilerek ve sahil hattında koşuluyor, ardından Cam Piramit’e bağlanılıyor ve bitiş noktasında sona eriyor.

Runtalya Ne Zaman?        

Türkiye’de 2006 yılından bu yana düzenlenen en köklü lifestyle koşu maratonlarından biri olan Runatolia veya Runtalya, her yıl Antalya’nın baharı karşıladığı ilkbahar aylarında gerçekleştiriliyor. 2021 yılında, mart ayında yapılan aktivitenin 2024 yılında 3 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilmesi ve 1-2 Mart 2024 tarihleri arasında Cam Piramit içinde kit dağıtımı planlanıyor. Gelecek yıllarda da Runtalya’nın geleneksel koşularıyla baharın müjdeleyicisi olmaya devam etmesi bekleniyor. 

Runtalya’ya Kayıt Nasıl Olunur?

Yarış için kayıt işlemleri ve başvurular, 4 Ağustos 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılıyor. Son kayıt tarihi, 29.02.2024 saat 23.59’u gösteriyor. Kayıt için her yıl Runatolia veya Runtalya maratonunun web sitesinden (Turset Sports) kayıt yaptırılabilir. Yarışmacılar kendi başvurularını kendileri online platform üzerinden tamamlaması gerekiyor. Parkur kayıt formu doldurulurken yarışmak istenen koşu mesafesi seçiliyor. 5K, 10K, 10K Team Run, 21K ve 42K kategorilerinde koşulabilir. Sporcular form doldururken kayıt ücretini de yatırmalarının ardından kayıt tamamlanıyor. Formda tahmini bitirme süresi, tişört bedeni gibi bilgilere de yer veriliyor. Katılımcılar, formdaki bilgilerinin tutarlı olduğu resmi kimliklerini ibraz ederek, yarış kitlerini belirtilen adreslerden şahsen teslim alıyor. Katılımcı dışında başka birine, bir yakını dahi olsa, kesinlikle kitler verilmiyor. Yarışta kullanılacak göğüs numarası, tek kullanımlık ölçüm çipi, çantalar koşudan önceki Cuma ve Cumartesi günlerinde dağıtılıyor. Göğüs numarası, çip ve çantalar kişiye özel numaralarla numaralandırıldığı için değiştirilmesi kesinlikle yasak oluyor. 

Runtalya Maratonu Katılım Ücretleri 

Katılımcı ücretleri makul ve uygun rakamlara karşılık geliyor, ayrıca erken kayıtta indirim avantajları da bulunuyor. Koşu sırasında istenirse fotoğraf paketi ve başka koşulara indirimli katılmak için ek ödeme seçeneklerinden yararlanabiliyor. Katılım ücretlerine, Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından tüm özel koşu organizasyonlarına uygulanan zorunlu kişisel sağlık sigorta bedeli dahil bulunuyor. Şu an için Federasyon bedeli dahil olmak üzere ücret 665?'dir. (İsteyen yarışmacılar fotoğraf paketi de ek olarak satın alabilir.)

Runtalya’ya dahil olan ve katılımcılara sunulacak hizmetlere; madalya, spor tişört, maraton çantası, internet üzerinden indirilebilecek katılım sertifikası, koşu güzergahı üzerinde bulunan ihtiyaç noktalarında katılımcılara meyve, su ve sporcu içeceği servisi, parkur boyunca ve bitiş noktasında sağlık hizmeti, ölçüm çipleriyle zaman tasnifi, bitiş noktasında meyve ve içecek ikramı dahil oluyor. 

Katılımcılar, Runtalya Maratonu’na katıldıklarına dair resmi sertifikalarını, yarıştan bir gün sonra organizasyonun web sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirebiliyor. Runtalya Maratonu’nun sonuç listeleri, yarışmanın bitiminin ardından, belirtilen tarihte (2024 yılı için 04.03.2024) organizasyonun resmi web sitesi üzerinden açıklanıyor. 

Runtalya Maratonu Kuralları Nelerdir?

 • Uluslararası Runtalya Antalya Maratonu, “IAAF” kuralları çerçevesinde gerçekleşiyor.
 • Yarışın ve güzergahın kontrolü Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından yapılıyor. Parkurda ve bitiş noktasında profesyonel, resmi hakemler ve tasnif ekibi bulunuyor. 
 • Göğüs numarasının değiştirilmesi, diskalifiye sebebi sayılıyor. Ayrıca diğer kural ihlalleri de hakemlerin kararıyla diskalifiye ile sonuçlanabilir. 
 • Göğüs numaralarının renkleri koşucuyla ilgili bilgi veriyor. Kırmızı göğüs numarası maraton, siyah göğüs numarası yarı maraton, yeşil göğüs numarası 10 km koşu, turkuaz göğüs numarası ise 10 km takım koşusu yani 10 km team run anlamına geliyor. 
 • Kişiye özel ve tek kullanımlık olan ölçüm çipi, kullanıcılar tarafından ayakkabı bağcıklarına bağlanıyor. Çip bulundurmayan yarışmacıların derecesi ölçülmüyor. Geçerli tasnif için koşucuların başlangıç noktası, dönüş noktası ve bitiş alanında bulunan halılar üzerinden geçmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde ölçüm yapılabiliyor. 
 • Göğüs numaralarının buruşturulmaması, katlanmaması ve yalnızca belirlenen noktalardan çengelli iğne ile göğüs hizasından kıyafetlere tutturulması şart koşuluyor.  
 • Katılımcıların başlangıçtan 15 dakika öncesinde, göğüs numaralarını ve ölçüm çiplerini takarak başlama noktasındaki yerlerini alması gerekiyor. 
 • Maraton kapsamında önce tekerlekli sandalyeli engelli koşusu start alıyor. Ardından maraton, yarı maraton, 10 km ve 10 km takımlar koşusu başlıyor. 
 • Yarışma saatleri arasında koşu parkuru araç trafiğine kapalı oluyor. Maraton bitiminin sonrasında, alan trafiğe açılıyor. 
 • Tasnif sonuçlarına göre bitiş noktasında ödül töreni gerçekleştiriliyor. Derece alanlara ödülleri takdim ediliyor. 
 • Katılımcılar özel içeceklerini, çanta ve aksesuarlarını, kayıt sırasında kayıt alanlarından alıyor. 

Yarışma kuralları hakkında detaylı bilgiyi, kayıt alanlarından alabilirsin. Koşuda sana dilediğin desteği verecek koşu kıyafeti ve ayakkabılar için Asics koleksiyonu yanında! 

Runtalya Maratonunda Ne Giyilir? 

Runtalya maratonu sırasında, koşu yaparken rahat hissettirecek kıyafetler giyilmesi önem taşıyor. Konfor sağlayacak koşu taytı, koşu sortu, eşofman ve tişörtlerden faydalanabilirsin. Kadınlar, kadın koşu ayakkabıları ile maratona hazır hale geliyor. Erkekler ise kendilerine uygun erkek koşu ayakkabılarıyla maratondaki yerini alıyor. Bunun yanında eğer düz bir parkurda değil, daha zorlu arazilerde koşu yapacaksan, Asics’in outdoor koşu ayakkabısı ve outdoor koşu kıyafeti ürünlerini seçmelisin.

Asics koşu ayakkabısı modellerinde, ayaklara binen yükü tabana eşit dağıtan teknik özellikler yer alıyor. Orta tabanda yer alan güçlü destekler, sert hareketlerin yarattığı şok etkisini hızla emiyor. İç tabandaki yastıklama ve alt tabandaki yüksek yer tutuşu ise koşuyu daha güvenli ve konforlu olmasına imkan veriyor. Ayrıca nefes alan ve nem transferi sağlayan saya ve tabanlar da Asics’in ikonik özellikleri arasında bulunuyor. 

Sen de Asics’in ana destekçileri ve sponsorları arasında yer aldığı Runtalya Maratonu etkinliklerine katılarak koşu sporuna destek verebilir, sağlıklı bir yaşam için önemli bir adım atabilirsin. Aradığın koşu ürünleri içim Asics’i tercih ederek aradığın profesyonel desteği bulabilirsin. Asics’te yetişkin modellerinin yanı sıra çocuk spor ayakkabısı modellerini de görebilir, ailece aktif yaşamın keyfini Asics ürünleri ile sürebilirsin. 

back to top
Filtreler