Özel Günler  

Fiyata göre filtrele
Dünya Koşu Günü 'ne Özel Spor Ürünleri (207 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Dünya koşu günü, dünyada “Global running day” adıyla anılıyor. Sporun kutlandığı ve koşarak onurlandırıldığı bu özel gün, tüm dünyada koşu etkinlikleri ile duyuruluyor. İnsanları harekete teşvik etmek, koşunun faydaları hakkında farkındalık yaratmak ve daha çok kişiye koşmak için motivasyon kazandırmak Dünya Koşu Günü’nün amaçları arasında yer alıyor. Aktif ve sağlıklı bir yaşama ulaşma hedefi için atılan her sağlam adım, evrensel iyi olma haline yapılan bir yatırım olarak karşılanıyor. Hem fiziksel etkinliklerle kutlanan gün hem de online çalışmalar, sanal koşularla gerçekleştirilebiliyor. 

Dünya Koşu Günü Ne Zaman?

Dünya koşu günü, her yıl haziran ayının ilk çarşamba gününde kutlanıyor. 2020 yılında 3 Haziran’da gerçekleştirilen etkinlikler, pandemi nedeniyle online çalışmalarla tamamlanıyor. 2021 yılında 2 Haziran tarihindeki çalışmaların da online yapılması planlanıyor. 2023 yılında 1 Haziran’da yapılması kararlaştırılan koşular, 2023 yılında ise 1 Haziran’da gerçekleştiriliyor. 

Dünya Koşu Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünya koşu günü ilk başlarda Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Koşu Günü olarak lanse ediliyordu. 2009 yılından bu yana gerçekleştirilen etkinlikler, 1 Haziran 2016’da küresel bir girişime dönüştü. 177 ülkeden 2.5 milyondan fazla kişinin katıldığı ilk evrensel etkinliklerde, toplam 9.2 milyon mil koşu için sözleşildi. New York’ta ilan edilen Dünya Koşu Günü etkinliklerine, 2014 Boston Maratonu galibi Meb Keflezighi öncülük etti. 2017 yılında Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği tarafından desteklenen Global Running Day, her yıl artan ilgiyle etkinliklerini sürdürüyor. 

Dünya Koşu Günü Nasıl Kutlanır?

Hem çocuk hem de yetişkinlerin katıldığı farklı koşu etkinlikleriyle kutlanan Dünya Koşu Günü’nde dünyanın dört bir yanındaki koşu grupları, belediyeler, devletler, sivil inisiyatifler aktivitelere imza atıyor. Pandemi nedeniyle sekteye uğrayan fiziksel etkinlikler, sanal yarışlarla tamamlanıyor. Koşma veya yürüme taahhüdü ile Global Running Day etkinliklerine kayıt yaptıran kişiler, etkinlik haftasında yapacakları egzersizlerle kutlamalara dahil olabiliyor. 

Dünya Koşu Rekoru Kimde?

Dünya koşu rekorunu, dünyaca ünlü atlet Usain Bolt elinde bulunduruyor. 100 ve 200 metrede dünya rekoruna sahip olan sporcu, pistlerde adeta rüzgar gibi esiyor. 9.58’lik dereceyle 100 metre, 19.19’luk sonuçla 200 metre rekoru kendisinin elinde bulunuyor. 400 metrede 43.03’lük derece ile Wayde Van Niekerk rekortmen olarak adını tarihe yazdırıyor. 

Kadınlarda ise Florence Griffith-Joyner, 100 metrede 10.49, 200 metrede 21.34’lük sonuçlarla rekoru kırıyor. 400 metrede ise Alman atlet Marita Koch, 47.60 sonucuyla dünya rekoruna imza atıyor. 

Dünya Koşu Gününe Nasıl Katılabilirim?

Dünyanın dört bir yanında, farklı ülkelerde bireysel ve takım halinde yapılan koşu çalışmaları siteye yükleniyor. Global Running Day web sitesinden online ve fiziksel etkinlikleri takip ederek kayıt yaptırabilir ve aktivitelere katılabilirsin. 

Dünya koşu günü için Asics İstanbul ve İzmir’de kendi takımlarıyla maratona katılıyor. Sen de bizimle koşabilir, varış çizgisine dek Asics güveni ile adımlarını hızlandırabilirsin. Koşu etkinlik detayları için Asisc sosyal medya hesaplarımızı, instagram ve facebook paylaşımlarımızı takip edebilirsin. 

Dünya Koşu Gününe Nasıl Hazırlanılır?

Düzenli koşu yaparak kondisyonunu yükseltebilir, koşu için söz verebileceğin mesafeyi artırabilirsin. Parkura uygun kadın koşu ayakkabısı ve erkek koşu ayakkabısı modelleri içinden alışveriş yaparak, spor giyim seçeneklerini inceleyerek dolabını bu özel güne hazır hale getirebilirsin. Ayrıca etkinliklerde kullanabileceğin, “koşu günü” ibaresini üzerinde taşıyabileceğin amblem ve logolar da Dünya Koşu Günü web sitesinden baskı dosyası halinde indirilebiliyor. Parkurun bitiş çizgisinden sosyal medya ikonlarına, kıyafetlere bastıracağın desenlere kadar her şeyi sitede bulabilirsin. 

Koşuda sana dilediğin desteği verecek spor ayakkabılar için Asics spor ayakkabı modelleri yanında! Sen de Dünya Koşu Günü etkinliklerinin yanı sıra, şehrinde yapılan köklü maratonlara katılarak koşu sporuna destek verebilir ve sağlıklı bir yaşam için adım atabilirsin. 

back to top
Filtreler