unisex  

Fiyata göre filtrele
Parkur Ayakkabısı (51 Ürün)
Filtreler
Daha Fazla Göster

Uzun parkurlarda koşmak, her adımla kondisyona destek sağlamak, ilk bakışta biraz korkutucu görülebilir. Ancak doğru ekipman ve parkur ayakkabısı desteğiyle, parkurlarda rahatlıkla koşabileceğini aklında tutmalısın. Farklı zorluklardaki koşu alanları için özel tasarlanan parkur ayakkabısı modelleri, sıradan erkek koşu ayakkabısı tasarımlarından farklı oluyor. Koşu tipine, zemin özelliklerine göre özel tasarlanan modeller, alan için gerekli olan dayanıklılık, güçlü zemin tutuşu ve performans desteği sağlıyor. Elbette koşu koleksiyonun içinde parkura uygun modeller yer alıyor ancak bu her koşu ayakkabısının her parkurda giyilebileceği anlamına gelmiyor.

Parkur Ayakkabısı Nedir?

Parkur ayakkabıları, koşu yapılacak alanın zemin özelliklerine özel tasarlanan ve alanın niteliklerine göre kullanıcılara güven, konfor sunması gereken ayakkabılara deniyor. Bu bağlamda hazırlanan özel saya tasarımı ve taban özellikleri ile kullanıcıların ayaklarının kaymaması, hareketin kolaylıkla gerçekleştirilmesi ve güvenle adım atılması sağlanıyor. Bunun yanında, sert hareketler içeren koşu egzersizi sırasında, şok etkisinin emilmesi de yine parkur ayakkabılarının özelliklerine bağlı oluyor. 

Parkur ayakkabılarının taşıması gereken genel nitelikler şöyle sıralanıyor: 

 • Parkurda kullanılmak üzere tasarlanan tabanların zemin ile uyumlu olması gerekiyor. Zemin tutuşunun yüksek olması, kaymaması kullanıcılara güven veriyor. 
 • Parkur ayakkabılarının enerji dönüşü ile performans desteği sağlaması gerekiyor. 
 • Nefes alabilir saya ile hava transferi yapabilmesi önem arz ediyor. 
 • Darbe emilimi ve şok etkisini zayıflatma bekleniyor. Böylelikle sert hareketlerin bile ayağa zarar vermesinin önüne geçiliyor. 
 • Yastıklama ve yumuşaklık sağlayan iç taban ve orta taban özellikleri ayakkabıların olmazsa olmazları. 
 • Özellikle açık hava parkurlarında kullanılacak ayakkabıların, gece güvenli koşu için görünürlük sağlamalı önemli. Reflektör parçaların, yansıtıcı trimlerin kullanımı avantaj oluşturuyor. 
 • Ayak hareketlerine esneyerek uyum sağlayan teknolojiler, konforlu bir parkur ayakkabısında yer almalı. 
 • Ayakkabının bilek bölümü ve dil kısmı, ayak hareketlerine engel olmamalı. 
 • Tabanlar, denge ve stabilite vadetmeli. 
 • İçe veya dışa basma gibi sorunlar varsa, ayakkabı ayağı nötr pronasyona getirmeli. İdeal basış açısı sağlamalı. 

Parkur Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Kullanıcıların ayakkabı seçiminden önce, onları kullanacakları parkurların özelliklerine hakim olması önem taşıyor. Zemin materyali ne, hava koşulları nasıl, koşu hangi hızda olacak gibi temel soruların yanıtlarına göre parkur ayakkabısı seçebilirsin. Buna ek olarak, modellerin ayak numarana tam uyum sağladığından emin olmalı, büyük veya küçük ayakkabılar almamalısın. Ayrıca, parkur uzunluğuna da dikkat etmeli ve enerjini verimli kullanmana yardımcı olacak seçenekleri değerlendirmelisin. 

Asics parkur ayakkabı modelleri arasından seçim yaparken, modellerin ayak numarana uymayacağı endişesi taşıyorsan beden tablosuna tıklaman yeterli. Asics erkek spor ayakkabı modelleri için özel hazırlanan tablo yardımıyla, sana uygun numaraya ulaşabilirsin. Bunun için önce ayağını beyaz bir kağıt üzerine basmalı ve en uzun parmağının hizasını işaretlemelisin. Sonrasında topuk hizasına da bir işaret koyman gerekiyor. Ardından işaretlediğin iki nokta arasını bir cetvel yardımıyla ölçerek ayağının cm cinsinden uzunluğunu bulabilirsin. Bu değerin, hangi numaraya denk geldiğini beden tablosunda görebilirsin. Bu bilgiler ışığında seçim yaparak, senin için en uygun parkur ayakkabısını kolaylıkla seçmen mümkün. 

Elbette ayakkabıları deneyerek alacaksan, dikkat etmen gereken birkaç nokta var. İpuçlarını değerlendirerek, en doğru parkur ayakkabısı seçimini yapabilirsin. Öncelikle kesinlikle, uzun yolculukların ve çok/az hareketli günlerin ardından ayakkabı denememelisin. Rutin hareket akışının olduğu zamanlarda alışverişe çıkman daha doğru oluyor. Böylelikle ayaklarının ödem tutması nedeniyle yanlış ayakkabı seçme riskini en aza indirebilirsin. Ayrıca, ürünleri denerken iki ayağına birden giymeli ve rahat hissettiğinden emin olmalısın. Diğer yandan, ayak parmakların sayanın ön kısmına değmemeli veya topuk kısmı ayağını sıkmamalı. Benzer şekilde, adım atarken ayakkabıların ayağından çıkmadığına dikkat etmelisin. Son olarak, parkur ayakkabısı denerken giydiğin çoraplar, koşu sırasında giyeceklerin ile aynı kalınlıkta olmalı. Tüm bu tüyolar sayesinde denediğin ayakkabının sana uygun olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsin. 

Parkur Ayakkabısı Modelleri Nelerdir?

Asics’în parkur ayakkabısı modelleri arasında hem salon ayakkabısı çeşitlerini hem de açık hava parkurları için tasarlanan alternatifleri bulabilirsin. Farklı mevsimlere, zeminlere, ayak anatomilerine uygun çeşit çeşit parkur ayakkabısını Asics koleksiyonunda bulabilirsin. Asics ürünlerinde bulabileceğin özel teknik nitelikler, aşağıda sıralanıyor. Her üründe tüm özelliklerin olmadığını aklında tutarak, ürün özelliklerini incelemeli ve beklentilerini karşılayan alternatifleri seçmelisin: 

 • Asics’in “Gel” modellerinde yer alan Gel iç tabanlar, darbe emilimini ve yumuşaklığı mükemmelleştiriyor. 
 • Yastıklama ve darbe emilimi için Flytefoam orta taban çeşitleri kullanıcıları karşılıyor. 
 • Parkur ayakkabılarının esneme hareketine tam uyumuna yardımcı olan Impact Guidance System teknolojisi, yumuşak adımların sırrı oluyor. Ayrıca, IGS teknolojisi ile enerji verimi, uzun parkurlarda bile mümkün hale geliyor. 
 • Düşük ışıkta görünürlük desteği için birçok modelde reflektör parçalar bulunuyor. 
 • Sayada kullanılan materyaller ve özel hava panelleri sayesinde, ayaklar nefes alıyor ve ferahlık hissediliyor. 
 • Dış tabanın dayanıklılığını ve zemin tutuşunu artırmak için AHAR dış taban çeşitleri tercih ediliyor. 
 • Ortholite taban astarı sağlamlığı ve konfor hissini pekiştiriyor. 
 • Ayaklarda içe veya dışa basma sorunu olduğunu Duomax özellikleriyle ayaklar normal pronasyona getiriliyor. 
 • Bazı modellerde yer alan TPU topuk koruması, ayağın sabit durmasına ve olası darbelerden korunmasına yardımcı oluyor. 
 • Trusttic teknolojisi, ayaktaki ağırlık dağılımını dengeliyor ve stabiliteyi artırıyor. 
 • Az sayıda modelde kendine yer bulan FF blast teknolojisi, hızlı geri tepmeyi mümkün kılıyor. 
 • Ayağı taraklı kullanıcılar için ekstra geniş özellik gösteren ayakkabılar “Wide Fit” niteliği ile ayırt ediliyor. 
 • Güçlendirilmiş burun dikişi ayakkabıların dayanıklılığını artırıyor. 
 • Amplifoam yastıklama, esnek ve yastıklı taban hissini koşuya getiriyor. Ayrıca darbe etkisi de azalıyor. 

Asics farklı parkurlarda, uzun veya kısa koşularda, hem kadın hem de erkek kullanıcıların en konforlu, güvenli koşu deneyimini yaşaması için parkur ayakkabıları koleksiyonu sunuyor. Sen de ayakkabı modellerini inceleyerek beklentilerine, ihtiyaçlarına en uygun ayakkabıları kolaylıkla bulabilirsin. Profesyonel sporcuların da tercihi olan ürünler sayesinde, koşu performansını artırabilir, aradığın uzman ekipmanlar ile hedeflerine daha kolay ulaşabilirsin. Ayrıca, farklı özelliklerdeki zeminlere, mevsimlere, kullanıcıların anatomik yapılarına uygun parkur ayaklarını, her sezon yenilenen Asics koleksiyonunda bulabilirsin. Asics parkur ayakkabıların estetik görünümleri de sezon trendlerine göre şekilleniyor. Ayakkabıların sayalarını inceleyerek, estetik zevkine hitap eden en trend seçenekleri kolaylıkla görüntülemen mümkün. 

Asics koleksiyonunda, parkur ayakkabılarını yanı sıra farklı etkinlikler için tasarlanan modelleri de bulabilirsin. Örneğin, voleybol oynamayı sevenler için çeşit çeşit erkek voleybol ayakkabı modelleri Asics’te seni bekliyor. Ancak kesinlikle bir egzersiz için tasarlanan ayakkabıları başka bir etkinlik sırasında giymemelisin. Örneğin voleybol ayakkabılarıyla parkur koşusu yapmamalısın. Çünkü iki aktivitenin hareket rutinleri, ayakların hareket sırasında aldıkları pozisyonlar, kullanılan zeminler tamamen farklı. Ayakkabılar, etkinliğe özel güvenlik ve konfor gereksinimlerine göre tasarlandığı için başka sporda kullanılan tasarımlarla uygun olmayan egzersizler yaparsan, ayaklarında sakatlanmalar yaşayabilir, ekstra yorgunluk hissi fark edebilirsin. Bu nedenle, parkur ayakkabılarını yalnızca parkur koşularında kullanmalı ve seçimin zemine uygun olduğundan emin olmalısın. Sen de doğru seçimlerle egzersiz için ihtiyacın olan desteği Asics’te bulabilir, aktif yaşama “merhaba” diyebilirsin.

back to top
Filtreler